Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır.? Değer Kaybı, Kusura İtiraz, Pert Farkı, Hasar Farkı, Araç Değer Kaybı Zaman Aşımı Süresi, Sigorta Tahkim Komisyonu, Sigorta,

whatsapp-icon
Whatsapp Hattı 0 552 754 40 76
destek
İletişim Hattı
whatsapp-icon
Whatsapp Hattı 0 552 754 40 76
destek
İletişim Hattı
Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç Değer Kaybı Hesaplama, değer kaybı konusunun en önemli sorularından birisidir. Araç Değer Kaybı kavramı, trafik kazasına karışan aracın ikinci el piyasasındaki değerinin düşmesi olarak ifade edilebilir. Trafik kazasına karışan bir araç kazadan önceki durumuna göre piyasa şartlarına göre değeri düşmektedir. Araç Değer Kaybı, aracın kazadan önceki değeri ile kaza sonrası değeri arasında meydana gelen fark olarak nitelendirebiliriz.

Araç Değer Kaybı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

Araç Değer Kaybı alabilmek için gerekli olan bazı koşullar bulunmaktadır. Öncelikle trafik kazasının iki taraflı olması gerekmektedir. Tek taraflı kazalarda Araç Değer Kaybı alınmamaktadır. Araç Değer Kaybı tazminatının alınabilmesi için aracın daha önce aynı bölgeden yada aynı parçadan işlem görmemesi gerekmektedir. Daha önce aynı yerden kazası olan araçlara değer kaybı çıkmamaktadır. Araç Değer Kaybı Hesaplama işlemi yapılırken birçok faktör göz önünde bulundurulmaktadır. Değer kaybı hesaplanırken aracın; markası, modeli, kilometresi, yaşı, aracın kusur durumu göz önüne alınmaktadır. 01.09.2020 tarihinde Anayasa Mahkemesi (AYM), 10.06.2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan bazı hükümleri iptal ederek Araç Değer Kaybı Hesaplama durumu ile ilgili önemli değişikliklere neden olmuştur. Bu düzenleme ile Araç Değer Kaybının alınması için plastik aksamlar, model yılı ve kilometre gibi sınırlar kaldırılmıştır. Anayasa Mahkemesinin verdiği kararla değer kaybının alınmasında plastik aksam ve kilometre gibi sınırlar kaldırılmıştır. Bu kararla 2000 model bir araca bile değer kaybı çıkabilmektedir. Önemli olan aracın daha önce aynı yerden kazasının olmaması ve hasar miktarıdır. Gerekli olan şartlar sağlandığında Araç Değer Kaybı, hasar miktarı kadar alınabilmektedir.

ARAÇ DEĞER KAYBI NEREDEN ALINMAKTADIR.?

Araç Değer Kaybı, trafik kazasında kusurlu olan tarafın sigorta şirketinden alınmaktadır. Sigorta şirketine başvurular bireysel olarak yapılabileceği gibi bir avukata vekalet verilerek de yapılabilmektedir. Bireysel başvurularda sigorta şirketleri genelde aracın hasarının çok altında değer kaybı ödemesi yapmaktadır. Bir avukat ile sigorta şirketine başvurduktan sonra Sigorta Tahkim Komisyonuna götürülen dosyalarda değer kaybının tamamı alınmaktadır.

Araç Değer Kaybı Zaman Aşımı Süresi

Araç Değer Kaybı tazminat davalarında zaman aşımı iki yıldır. Araç Değer Kaybı için kazada mağdur plakalı araç sahibi kaza olduğu tarihten itibaren 2 yıl içinde karşı sigortaya başvurmalıdır. Araç Değer Kaybı, kusurlu araç sahibinin sigorta şirketinden alınmaktadır. Araç Hasar Uzmanı olarak sizlerin trafik kazası sonucu oluşan değer kaybınızı hukuki süreçleri yöneterek sigorta şirketlerinden tazmin etmekteyiz.

Hakkımızda

Firma hakkında bilgi girilmemiştir

Etiketler

BİZE ULAŞIN

Adres

YOL TARİFİ AL
Orta, Genç Osman Cd. No:43, 34880 Kartal/İstanbul, Türkiye
Kartal/İstanbul
Türkiye