Gaziantep Bilsem

Gaziantep Bilsem kayıt tarihleri ve koşulları hakkında ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime gecebilirsiniz. Bilsem nedir? Nasıl Başvurulur ?

whatsapp-icon
Whatsapp Hattı
destek
İletişim Hattı
whatsapp-icon
Whatsapp Hattı
destek
İletişim Hattı
Gaziantep Bilsem

Gaziantep Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış ismi olmakla birlikte ilkokullarda seviye tespit sınavları ile belirlenen özel yetenekli öğrencileri eğitim kurumlarındaki faaliyetlerini aksatmayacak bir şekilde çocukların bireysel yeteneklerini farkına varmalarını sağlayacak devlete bağlı özel eğitim kurumlarında verilen eğitimdir. Bu eğitim modelinde çocuklarının kapasitelerini geliştirerek daha ileri bir düzeye taşımaları amaçlamaktadır. Ülkemizde her şehirde Bilsem eğitim kurumları bulunmaktadır. Nüfusu yüksek olan illerde sayıları birden fazla olabilmektedir.

İleri Düzey Yetenekli Bir Çocuğa Sahip Olabilirsiniz!

Hayata her insan birçok farklı donanımlarla gelir. Bazı yetenekler ülkemizde zamanla veya tesadüflerle ortaya çıkmaktadır. Gaziantep Bilsem bu üstün yetenekli bireylerin yeteneklerini hızla keşfetmek, geliştirmek ve topluma fayda sağlamak amaçlı kurulmuştur. Çocuklarımızın özel yeteneklerini keşfetme noktasında en büyük yardımcılarımız ebeveynler olmaktadır. Gaziantep Bilsem olarak çocukların yeteneklerini keşfetme sürecimiz de en önemli rol annelere ve babalara düşmektedir. Her çocuk özel ve yeteneklidir. Burada önemli olan çocuğunuzun faydalı ve mutlu bir birey olarak hayatına devam edebilmesi için yeteneklerini keşfetmesine olanak tanımaktır.

Gaziantep Bilsem’e Nasıl Başvurulur?

Gaziantep Bilsem’e başvurular genel standartlar üzerinden yapılmaktadır. Buna göre Bilsem’ e kayıtlar her yıl Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen tarihlerde yapılan sınav sonuçlarına göre yapılmaktadır. Bilsem sınavı 1, 2 ve 3 sınıf düzeyindeki öğrencilere yönelik yapılmaktadır. Aynı zamanda sınav tablet üzerinde dijital olarak gerçekleşmektedir. Daha öncesinde Gaziantep Bilsem sınav başvurularını bireysel olarak yapılabilmekteydi. Ancak bu durum 2017-2018 Eğitim Döneminde içerisinde veliler, sınav ücretini yatırdıktan sonra sınıf öğretmeninden gözlem formunu doldurmasını talep edebilmektedir. Burada dolaylı olarak Gaziantep Bilsem sınavı başvurularının bireysel olarak yapmış oluyorsunuz. Bilsem sınava katılmak için öğrencilerin okullarındaki sınıf öğretmenleri tarafından "gözlem formu" doldurulması gerekmektedir.

Aday sürecinde ne yapmak gerekir?

Gaziantep Bilsem aday gösterilen öğrenciler tümü grup tarama sınavına girmelidir. Bu sınav tablet üzerinden yapılan dijital sınav olmaktadır. Bu sınav tarihi il tanılama sınav komisyonu tarafından belirlenmektedir. Daha sonrasında öğrencilere randevu oluşturulmaktadır. Daha sonra grup tarama uygulaması tüm Türkiye’de tamamlandıktan sonra yetenek alanlarına göre sonuç ve ülke ortalaması belirlenmektedir. Sınavda bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrenciler MEB kurumsal web sitesi üzerinden açıklanmaktadır. Gaziantep Bilsem kayıt için bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrenciler il tanılama sınav komisyonu tarafından MEBBİS-BİLSEM işlemleri modülü üzerinden randevu verilmektedir.

Grup Tarama Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Öğrencilere tablet üzerinde uygulanan bu sınav birçok kategoride yapılmaktadır. Gaziantep Bilsem bu soruların benzerlerini üzerinden öğrencilere sınava hazırlık konusunda yardımcı olmaktadır.

Bireysel Değerlendirmeye Nasıl Hazırlanılır?

Birey değerlendirme sonuçlarına göre öğrenciler Gaziantep Bilsem’ kayıt yaptırma hakkını kazanırlar. Bireysel değerlendirme testti burada önem arz etmektedir. Çünkü bu testte göre başarılı olan adaylar genel zihinsel yetenek alanında kayıt yaptırmaya hak kazanmaktadır. Daha sonra Rehberlik ve Araştırma Merkezleri koordinesi tarafından resim ve/veya müzik alanlarında çocuklara özel yetenek sınavı başlatılır. Bu yetenek sınavında komisyonca belirlenen kriterlerde başarı gösteren öğrenciler de resim ve/veya müzik yetenek alanı öğrencisi olarak Bilim ve Sanat Merkezine kayıt yaptırabilmektedir. Kayıtları Yapılan Öğrencileri Nasıl Bir Süreç Beklemektedir? Gaziantep Bilsem kayıt yaptıran öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyi ölçüldükten sonra Bilim ve Sanat Merkezleri tarafından bazı eğitimlere alınır. Bunlar şu şekilde sıralamak mümkündür.

Proje yönetimi ve üretimi gibi alanlarda çocuklar eğitime alınmaktadır. Bu öğrenme alanlarında çocuğa eğitimi tamamlama süreci belirlenmemekte olup öğrencinin kendisinin hızına göre eğitimi tamamlaması mümkün olmaktadır. Bu programda öğrenci kendi performansı veya istediği doğrultusunda gayretine bağlı olarak liseye dönemine kadar devam edebilmektedir. Burada tüm sistemler öğrenci merkezli olup disiplinler arası modüller bir yapı içerisinde gerçekleşmektedir. Öğrencinin yaratıcılığı ve hayatta sorunlara karşı farklı yaklaşımlarda bulunması buna çözüm üretmesi becerileri edinmektedir. Ayrıca öğrencinin olduğu kapasiteden daha ileri düzeye taşımasını sağlamaktadır. Gaziantep Bilsem eğitim kurumunda öğrenci becerilerini geliştirerek kendini yetişkinlik dönemlere hazırlamaktadır. Gaziantep Bilsem eğitim kurumunda öğrenci nitelikte bireyselleştirilerek hayata hazırlanır. Bu programlarda uygulama aşamasında okulda tamamen farklı özel eğitim yöntem ile birlikte özel eğitim teknikleri kullanılmaktadır. Ayrıca Gaziantep Bilsem eğitim süresince özel materyaller ve özel eğitim ortamları oluşturulmaktadır. Gaziantep Bilsem de eğitimde bireyselliğin esas olmasının yanında kişinin öğretmeni ve öğrenme mekan gibi koşullar özel olarak planlanmakta ve sınıflar çoğunlukla 3-5 kişilik küçük gruplar halinde olmaktadır. Gaziantep Bilsem de eğitim düzeni ve şartları öğrencilerin örgün eğitimlerinden farklı olarak gerçekleşmektedir. Normal öğrenimde öğrenciler sınıf geçme ve sınav bazlı eğim alırken Gaziantep Bilsem yapısında sınıf geçme, not alma gibi benzer amaçlar yer almamaktadır. Örgün eğitimde ki programın yerine süreç odaklı, gelişim bazlı projeler ve öğrencilerin istediği niteliklere uygun projeler gerçekleştirilmektedir.

Gaziantep Bilsem de Eğitim Dönemleri Ne ZamanGaziantep Bilsem’lerde eğitim dönemi birinci dönem itibari ile başlamaktadır. İkinci dönem ise Şubat ve Haziran aylarında başlamaktadır. Temmuz ve Ağustos aylarında yaz okulu kapsamında çeşitli kamplar düzenlenmektedir. Eğitim saatleri Gaziantep Bilsem de öğrencinin normal eğitim kurumundaki programına göre ayarlanmaktadır. Örneğin sabahçı ise öğlen Gaziantep Bilsem eğitimine başlayabilmektedir. Ayrıca öğrenci tam gün eğitim görüyorsa akşam saatlerinde Gaziantep Bilsem eğitimine gelebilmektedir. Gaziantep Bilsem her eğitim süresi içerisinde devamsızlık %30 ile sınırlıdır. Ayrıca mazeret göstermeksizin bu süreyi aşan kişilerin kaydı silinmektedir.

Gaziantep Bilsem’lerde Ölçme Ve Değerlendirme Nasıl Yapılır?

Gaziantep Bilsem eğitim kurumlarında öğrencilere başarı puanı için herhangi bir sınav uygulanmaz. Gaziantep Bilsem ölçme ve değerlendirme puanı veya buna yönelik herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Gaziantep Bilsem de her eğitim sonucunda veya aşamasında gözlem formları kullanılmaktadır. Buna göre izleme ve değerlendirme yapılmaktadır. Bu değerlendirmelerin sonucunda programı tamamladığını gösteren program tamamlama belgesi verilmektedir.  Gaziantep Bilsem eğitiminde çocukların özel yetenekleri özerine çalışmalar yapılmaktadır. Kendilerine ve topluma katkıda bulunabilmeleri için normal okulda verilen eğitimin ötesinde eğitim sunulmuştur. Gaziantep Bilsem de farklılaştırılmış bir eğitim programı ile çocuklara ülkemizde 81 ilde 106 merkez olarak hizmet sunmaktadır. Bu eğitim modeli Türkiye genelinde her ilde Bilsem bulunmaktadır. Gaziantep Bilsem eğitim gören öğrencilerimiz sosyal hayatta kendilerini daha iyi hissetmekle birlikte hayatın sorunlarına karşı daha çözüm odaklı bakabilmeyi öğrenmektedir. Gaziantep Bilsem eğitim başvurular aşaması toplam 4 oturum aşamasında gerçekleşmektedir. Biz Gaziantep Bilsem olarak çocuklarımızı normal eğitim formatının dışında daha bireysel yetenekleri üzerinde gözlem yapmaktayız. Aynı zamanda örgünde görülen sınav uygulamalarının dışında farklı bir perspektiften çocuklara eğitim sunulmaktadır. Eğitim süresi içerisinde çocuklara birçok programlar uygulanmaktadır. Bu programlarla çocuklara ve topluma fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Gaziantep Bilsem eğitim kurumlarında eğitim süreci hakkında bilgi, başvuru koşulları ve kayıt tarihi gibi konularda ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Gaziantep Bilsem çocuklara daha iyi bir hayat sunmak için buradayız.

 

 

 

Hakkımızda

Firma hakkında bilgi girilmemiştir

Etiketler

BİZE ULAŞIN

Adres

YOL TARİFİ AL
Gaziantep
Oğuzeli/Gaziantep
Türkiye